Sunday, June 8, 2014

Training Truths: #FuelYourBetter

A few weeks ago I was selected to try a Vega Sport product for the #FuelYourBetter campaign (check it out here) with Fit Approach. I have a pretty good routine for fueling during my longs runs, but fueling before workouts has not been one of my strengths. There are also days when I just need a little something to increase my energy.


I chose Vega Sport Sugar-Free Energizer because it is recommended for use before short runs or low intensity workouts, like all the Booty Barre classes I intend to go to this summer along with some of the other activities on my summer goals list (you can read about those here).

Vega Sport Sugar-Free Energizer comes in two flavors: Lemon Lime and Acai Berry. I'm usually not too picky about sport drink flavors, but the Acai Berry is so much better than the Lemon Lime. It is gluten, dairy, and soy free.

Over the last few weeks I've tried the 5 calorie Sugar-Free Energizer with a variety of activities at home and at school. I love that I can toss the packets in my school or gym bag and mix them right up in the classroom.

I used the easy to mix packets to boost my endurance on short runs after school when my energy is lowest. I don't know if my stamina actually increased, but I did stop thinking about how tired I was.


I also used it to lift my energy before setting out to wash the car and do some light yard work. In all honesty, I only planned to wash the car, but then kept going and weeded the flower beds.


When I was rushing around getting things finalized for the National Running Day 5K event and before tackling a large stack of papers to grade, I mixed some up to help keep me focused.


There are times when we all face something that is holding us back from our best. Vega Sport  has fuel to help prepare, sustain, and recover. You can find your personal fueling plan on their website (here).

Like most fueling product, Vega Sport Sugar-Free Energizer asks for an investment. The prices on the Vega website range between $1.69 for a single pack to $49.99 for a 4.5 oz. tub that makes 40 servings. It is more expensive than other product I have used, but none of others are plant-based. The product is also available for less on Amazon.

Workouts June 2 - June 8

It was a slow week for running and when I did run, it was hot and hard! This week reminded me that my body takes awhile to acclimate to the warmer weather.

Monday - 3 mile sweaty run after school

Wednesday - National Running Day 5K - was able to run 1.2 before heading back to hand out refreshments and prizes at the finish

Saturday - SurfSet & ugly 5 mile run - probably my last run AFTER class until summer is over. It was hot, hot, hot. I struggled.

One of my breaks in a shady spot - Stark Park

Planking - forearm and side planks for 45 seconds each every morning - got a good streak going!


How do you #fuelyourbetter?




No comments:

Post a Comment

I love comments!

*